Balogh Katalin vagyok , 1978-ban Budapesten születtem.
9 éves koromban, édesapám ötletére látogattam el először egy próbaterembe. Az ottani első élmény a tánchoz való vonzódás volt. A szabadság, amit a táncban megleltem, egész életemnek meghatározó jellemzője lett, később a cigány és nem cigány táncokhoz fűződő érdeklődés szeretetté és alázattá vált. Így, kora gyermekkoromtól kezdve megismerhettem a hazai cigánytáncok dialektusait, jellemzőit, motívumait.
Balogh Béla tanítványaként egyre nagyobb fokú rálátást nyerhettem a tanítási módszereire, végig kísértem 20 éves munkásságát, ami a mai napig szerves és meghatározó része életemnek. A vele eltöltött hosszú évek sora alatt, sokrétű tapasztalatra tettem szert.
Együttes tagként (1988-Balogh Béla és Együttese) részt vettem különböző roma fesztiválokon és számos fellépésen. Későbbiekben egyedüli küldöttként képviseltük Magyarországot nemzetközi cigányfesztiválokon (Svájc, Lengyelország, Finnország).
1991-ben a Cigány Táncművészek Szövetsége tagjaként számos versenyen szerepeltem, mint táncos és szervező, továbbá a szövetség által szervezett tánctáborokban vettem részt, ahol nem csak a roma táncokat, hanem többek között bolgár, szerb és magyar néptáncokkal is megismerkedtem.
1992-ben a Lindri Cigány Táncszínház megalakulásakor, elsőként a hazai palettán, mutattunk be egy egész estés táncdarabot, melynek címe az Eső.
1999-ben a Cerhara Cigány Tánc Egyesület táncosaként dolgoztam, melynek alapítója Rostás Csaba, aki szintén a Lindri Cigány Táncszínház tagja volt.
2005-től Piliscsabán tanítottam roma gyermekeket nagyecsedi cigánytáncokra. Másfél évet töltöttem el a gyerekek körében.
Immáron 6. éve tanítom a nem roma származású felnőtteket nagyecsedi cigánytáncokra, köztük számos magyar néptáncossal, akik fontosnak tartják, hogy nagyecsedi cigánytáncokat tanuljanak és vele együtt kultúránkat, szokásainkat is megismerjék.
Már negyedik éve rendezek ecsedi cigány tánctábort, (Budapest, Fót, Nagyecsed), amit 2008-ban és 2009-ben a SUMMAartium Közhasznú Társaság támogatatott, a Polgár Krisztina Emlékalapból.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium által kiírt, a Népművészet Ifjú Mestere Díjat, 2008-ban megnyertem táncos szólista kategóriában, első roma nőként.
Célkitűzéseim közt szerepel a hagyományok töretlen ápolása és továbbadása az elkövetkező nemzedéknek, roma és nem roma vonatkoztatásban egyaránt, ami 5 éve folyamatos táncoktatást eredményez. |