Balogh Béla hagyományőrző roma tánctábor és - fesztivál
Nagyecsed 2008. június 26-27-28.
Beszámoló
2008. június 26-28-ig megrendezésre került az első Balogh Béla hagyományőrző roma tánctábor és– fesztivál.
Az esetleges szervezési hiányok, illetve hibák kiküszöbölése miatt, valamint a Nagyecseden élő rokonaim látogatása céljából, már a tábor kezdete előtt egy nappal korábban megérkeztem a városba. Érkezésemről értesítettem a helyi Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnökét és legnagyobb meglepetésemre nem fogadott vendégként érkezésem során. Többszöri telefonhívásaim ellenére, csupán a program kezdetének napján sikerült vele személyesen találkoznom és szembesülnöm azzal a hatalmas problémával, hogy a helyi vezetőség szinte semmit sem tudott a táborról, annak ellenére, hogy három hónappal a programot megelőzően már felvettem az elnök úrral a kapcsolatot, tájékoztattam többször is elektronikus és postai úton is.
A művelődési ház vezetőségének és a mérhetetlen vendégszeretetének köszönhetően oldódtak meg a problémák, miszerint azonnali intézkedésük és szervezésük során kaptunk a táncórákhoz alkalmas próbahelyeket, illetve a fesztiválhoz szükséges hangtechnika anyagi költségeit magukra vállalva segítettek minket. További intézkedéseim során a helyi rendőrőrs parancsnokától sikerült engedélyt kapnunk a felvonulásra, valamint biztosítást kaptunk rendőrautókkal a program időtartamára, aminek költségeit szintén a város vállalta magára.
A Polgármester úr tetszését adta a program felől, rendkívül örült a tábornak és a program folytatásáról is biztosított, amellyel hagyományt teremthetünk Nagyecseden, így megállapodtunk, hogy jövőre a programot megelőzően már a város vezetésével veszem fel a kapcsolatot és lehetőség nyílik majd arra is, hogy nagyobb részt vegyen ki a szervezésből (hangtechnika, plakátok, reklám a helyi médiákban). Mindenképpen hasznos dolog lehet a Nagyecsed város részére, ha ilyen programmal tudjuk színesíteni a hétköznapokat, valamint emelni a város hírnevét.
A szálláshelyünk a helyi Báthory István Református Gimnázium és Kollégiumban volt lefoglalva, ahol 2-3-5-6 ágyas szobákban helyeztem el a táborlakókat. A kollégiumhoz egy gyönyörű park tartozik, így még kellemesebben érezhettük magunkat.
A tánctábort 36 résztvevővel bonyolítottam le. Előzetes felméréseim alapján a létszám, első programhoz képest felülmúlta magát. A résztvevők Pécsről, Kővágószőllősről, Nagykovácsiból, Győrből, Budapestről és Nyíregyházáról érkeztek. Az első napon történt oktatás folyamán már kiderült, hogy a táborlakók remek társaságnak bizonyulnak. Nem kellett őket külön motiválni, hogy felszabadultan tanuljanak, táncoljanak illetve, hogy érezzék jól magukat.
A tábor ideje alatt mindenki összebarátkozott a táncos társával illetve szobatársával. A kötelező napi három illetve hat órás tánctanulás természetesen már oldottabb hangulatban folytatódott, ami még jobban összekovácsolta a táborlakókat.
Az oktatás megfeszített tempóban történt, a rendkívül nehéz táncanyagot pontos tanítási tervvel adtuk le az órák során. Észrevételeim alapján sajnos kevés volt a három nap a tanuláshoz. Jövőre mindenképp plusz egy nappal bővíteni kell a tanulásra fordított időt.
Nagyon nehéz és maximális koncentrációt igényel az emeltszintű oktatás, a tábor vezetése. Számomra egy ilyen program nem csak az oktatásról szól, hanem a táncosok szórakoztatásáról is, mert a legfontosabb, hogy a táborlakók nem érezhetik egy pillanatra sem, hogy unatkoznak. Tehát a nap 20 órájában figyelni kell 30-35 emberre, hogy minden tökéletes legyen számukra, semmit ne érezzenek negatív élménynek és csakis pozitív élménnyel térjenek haza, ami emeli a tábor hírnevét.
A tábor egy nagyon jó hangulatú felvonulással és egy fantasztikus koncerttel zárult. Koncertet adott a Romanyi Rota, a Karaván Familia és az Etno Rom együttes. A táborlakók a helyi lakossággal és táncosokkal egy nagyszerű eseményen vettek részt.
|