Balogh Béla hagyományőrző roma tánctábor és- fesztivál
Nagyecsed 2010. június 23-27.
Beszámoló:
2010. június 23-27-ig megrendezésre került a Balogh Béla III. hagyományőrző roma tánctábor és– fesztivál.
A tábor szervezését márciusban kezdtük el, számtalan szervezethez nyújtottunk be támogatási kérelmet, de elutasító választ sem kaptunk vagy az aktuális országos választásra hivatkozva nem támogatták programunkat. Ennek tudatában folytattuk a tábor szervezését, tudván, hogy a fesztiválra illetve a felvonulásra és a vele járó költségekre nem lesz kapacitásunk.
Kovács Lajos Polgármester Úr idén is biztosította számunkra a Művelődési Ház színháztermét a próbák idejére. Külön köszönet a Művelődési Ház dolgozóinak!
Szállásunkat ez évben is a Báthory István Református Gimnázium és Kollégium biztosította. Idén úgy döntöttünk, hogy az étkezésünket az előző két évtől eltérően nem Nagyecsed egyetlen éttermében bonyolítjuk le, hanem egy mátészalkai cég szolgáltatásait vettük igénybe. Így minden étkezés, családias hangulatban zajlott a kollégium konyhájában, ami még jobban összekovácsolta a táborlakókat, különösen a szobánként felosztott mosogatás.
A tábort 23 fővel bonyolítottuk le, nagyrészben budapesti résztvevőkkel, egy személy érkezett Csongrád megyéből.
Egyedül szervezni, rendezni és levezetni egy tábort úgy, hogy a napi hat órás tánctanítást maximálisan teljesítsem, nagyon nehéz. Éppen ezért idén egy munkatársat alkalmaztam a következő feladatokra: szállás, étkezés lebonyolítása, szervezése, napi menü kiválasztása, a kollégiumi szobák elosztása, valamint egyéb teendők szervezése.
A tábor során a következő táncanyagot tanítottam:
· Nagyecsedi cigánycsárdás
· Nagyecsedi cigánytánc-szóló
· Nagyecsedi cigánytánc- páros
Táncos párom: Szabó Dániel, aki azóta az Állami Népi Táncegyüttes tagja.
A táncanyag a tervezett ütemben (saját normáim alapján) lett leadva. Az első nap három órát, második,harmadik és a negyedik napon hat órát vett igénybe az oktatás.
A tavalyi táborlakókkal ellentétben, az idei csoport tényleg a tanulás kedvéért érkezett Nagyecsedre, ami számomra megkönnyítette a munkát, mert nem kellett őket külön és folyamatosan figyelmeztetni a program miértjére és fontosságára. Rendkívül remek egységet alkottunk, minden kötelező és fakultatív program sikeres volt.
A tábor folyamán kétszer volt lehetőségünk a táborlakókat megvendégelni az ott élő rokonainknál, akik a mai napig a hagyományoknak megfelelően élik mindennapjaikat. Így a résztvevők testközelből tapasztalhatták meg kultúránk szépségeit, értékeit, lényegét.
Az előző táborokhoz képest idén -támogatás hiányában- a fesztivál és a hozzá tartozó felvonulás elmaradt. Ennek ellenére célunk megvalósítását nem adtuk fel, miszerint a helyi roma közösség és a táborlakók együtt éljék meg a kulturális tapasztalatcserét. Ehhez hozzátartozik a táborban elsajátított ismeretanyag bemutatása, illetve az adatközlők által előadott és gyűjthető táncanyagok megismerése. Ennek anyagi finanszírozása a résztvevők önköltségéből valósult meg, a helyszínt a Művelődési Ház biztosította.
|